czwartek, 31 marca 2011

Co to jest motoryczność?

Co to jest  motoryczność – jak się przejawia?
                    
   Według M.Demela, motoryka – jest to całokształt czynności ruchowych człowieka, inaczej sfera ruchowej aktywności, to wszystko, co dotyczy poruszania się człowieka w przestrzeni na skutek zmian położenia ciała lub poszczególnych jego części względem siebie.
   Według Z. Gilewicza – motoryczność stanowi całokształt możliwości ruchowych człowieka w znaczeniu ilościowym i jakościowym, oraz jako taka obejmuje – formy, cechy, treści i idei życia ruchowego.Wyróżnił on           w obrębie motoryczności : sprawność fizyczną, uzdolnienia ruchowe, sprawność ruchową.
   J. Raczek uważa, że na motoryczność człowieka składają się ; sprawność motoryczna i umiejętności.
   J. Szopa twierdzi, że motoryka człowieka jest sumą możliwości ruchowych i przejawów działalności człowieka i wyróżnia w tym zakresie predyspozycje, zdolności i uzdolnienia jako wewnętrzne czynniki potrzebne do rozwoju czynności człowieka.
     Rozwój motoryczny dziecka, wyraża się w tym, że wraz z wzrastaniem, różnicowaniem i dojrzewaniem jego narządów i układów pojawiają się ruchy nowe, dziecko uczy się złożonych czynności, jego motoryczne zachowanie jest coraz bardziej celowe i inteligentne. Rozwój ruchów dziecka jest tylko zewnętrznym wyrazem złożonych procesów i mechanizmów powiązanych z nowymi funkcjami organizmu i zmieniających się w ontogenezie.
     Ruchów, którymi człowiek dysponuje jest ogromna liczba. W zależności od celu, jakiemu one służą, oraz od ich treści można mówić o różnorodnych rodzajach motoryczności. Wyróżnia się :
  1. Motoryczność produkcyjna / czynności i działania, których głównym celem jest wytwarzanie dóbr materialnych i wiąże się z pojęciem pracy/.
  2. Motoryczność sportowa / ruchy zabawowe i sportowe – podnoszące sprawność fizyczną człowieka, wzmacniające jego zdrowie, pobudzające rozwój/.
  3. Motoryczność wyrazowa     / obejmuje gesty, mimikę, pozy, taniec i służy do porozumiewania się między ludźmi tam, gdzie zawodzi język słów/.
  4. Motoryczność samoobsługowa / jedzenie, mycie, ubieranie się/.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz